David Popovici (ROM): WR / ER / CR


Ο Ρουμάνος Σούπερ σταρ του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων – Νεανίδων που βρίσκεται σε εξέλιξη στη Ρώμη, «ξαναχτύπησε» κολυμπώντας με ένα μοναδικό τρόπο που χαίρεται κανείς να τον βλέπει, καταρρίπτοντας ένα ακόμα παγκόσμιο ρεκόρ, αυτή τη φορά στα 200 Ελεύθερο με επίδοση 1:45.26 (909 fina points). Το προηγούμενο ρεκόρ Εφήβων ήταν του Κορεάτη Γουάκν Σάνγου από τις  19/11/2020 με 1:45.92, ενώ το προηγούμενο της διοργάνωσης του Γάλλου Γιανίκ Ανιέλ με 1:46.58 από 18/07/2010. Τι του απομένει τώρα; Μα τι άλλο από το να κυνηγήσει το Παγκόσμιο/Ευρωπαϊκό Ανδρών του Γερμανού Μπίντερμαν, το οποίο περιμένει σε -3.26, ακριβώς στο 1:42.00…

Στους σημερινούς τελικούς οι νικητές/τριες ήταν:

50 Πρόσθιο Εφήβων

Η «βιομηχανία» προσθίων της Ιταλίας κέρδισε και πάλι την «καρό» σημαία με τον Simone Cerasuolo και επίδοση 27.29!

  • Ασημένιο: Rostyslav Kryzhanivs’kyy 27.75 (Ουκρανία)
  • Χάλκινα: Ταυτόχρονη άφιξη Volodymyr Lisovets’ (Ουκρανία) και Bartosz Skora (Πολωνία) με 27.94.

Όποιοι κολύμπησαν κάτω από 28’’ πήραν μετάλλιο…

100 Πεταλούδα Εφήβων

Ο Βούλγαρος Josif Miladinov με 52.00 (24.30 – 27.70) δεν άφησε και πολλά περιθώρια διεκδίκησης του χρυσού από άλλους…

  • Ασημένιο: Diogo Matos Ribeiro (Πορτογαλία) 52.54
  • Χάλκινο: Edward Mildred (Μ. Βρετανία) 52.72

200 Πρόσθιο Νεανίδων

Τα μετάλλια περίμεναν σε χρόνους κάτω από 2:29 με την άρτια τεχνικά, αλλά και συμπαθέστατη 16χρονη Γαλλίδα Justine Delmas να κερδίζει εύκολα με 2:25.54 (33.41- 37.06 – 37.63 – 37.44).

  • Ασημένιο: Eneli Jefimova (Εσθονία) 2:28.01
  • Χάλκινο: Elena Bogomolova (Ρωσία) 2:28.24.

50 Ύπτιο Εφήβων

Στο αγώνισμα της καρδιάς μας εμείς είχαμε τον δικό μας νικητή, αλλά εκείνος που πήρε το χρυσό ήταν ο Ρώσος Aleksei Tkachev με χρόνο 25.14.

  • Ασημένιο: Ksawery Masiuk (Πολωνία) 25.28
  • Χάλκινο: Τάσος Κούγκουλος (Ελλάδα – Αλεξανδρούπολη) 25.63.

200 Ελεύθερο Νεανίδων

Η Ουγγαρέζα Nikoletta Padar μέσα από μεγάλη μάχη κατάφερε στα τελευταία μέτρα να αποσπάσει το χρυσό μετάλλιο με 1:59.38 (28.26 – 30.64 – 30.81 – 29.67)

  • Ασημένιο: Tamryn Van Selm (Μ. Βρετανία) 1:59.50
  • Χάλκινο: Beril Boecekler (Τουρκία) 1:59.73

4Χ200 Ελεύθερο Εφήβων

  • Χρυσό: Ρωσία 7:21.06
    • Kosenkov Daniil 1:50.96
    • Khadanovich Maksim 1:50.71
    • Chiknaikin Aleksandr 1:50.91
  • Reznichenko Vladislav 1:48.48
  • Ασημένιο: Γερμανία 7:21.63
  • Χάλκινο: Ιταλία 7:22.40


Στιγμιότυπα από την 4η μέρα