Μερβέ Τουνσέλ – Νικήτρια στα 800 Ελεύθερο με Νέο Ρεκόρ Ευρώπης Νεανίδων

Από Ελληνικής – Κυπριακής πλευράς…

Στον ημιτελικό των 100 Ελεύθερο Εφήβων ο Κύπριος κολυμβητής Νικόλας Αντωνίου με επίδοση 50.27 τερμάτισε στη 13η θέση του αγωνίσματος. Πρώτος με νέο ρεκόρ αγωνίσματος (48.08), προκρίθηκε άνετα ο Ρουμάνος πρωταθλητής και από χθες παγκόσμιος ρέκορντμαν στην κατηγορία των εφήβων, Νταβίντ Ποποβίτσι.

Λίγο αργότερα ο Έλληνας Βασίλης Σοφικίτης στον ημιτελικό των 200 Μικτής Ατομικής με χρόνο 2:05.44, πολύ κοντά στο ατομικό του ρεκόρ τερμάτισε στην 15η θέση.

Πάμε όμως να δούμε τι έγινε σήμερα στους τελικούς…

Μάσιουκ Κσάβερι

Στα 100 Ύπτιο ο Πολωνός Μάσιουκ Κσάβερι είναι ο νέος Έφηβος Πρωταθλητής Ευρώπης με επίδοση 53.91. Τον ακολούθησε ο Ουκρανός Ολεξάντρ Ζελτιάκοφ με 53.98 και λίγο πιο πίσω με 54.34 κέρδισε ο χάλκινο μετάλλιο ο Ρώσος Αλεξέι Τκάτσεφ.

Ντάρια Κλεπίκοβα

Στα 100 Ελεύθερο Νεανίδων είχαμε μια σχετικά εύκολη επικράτηση της Ρωσίδας Ντάρια Κλεπίκοβα με χρόνο 54.75. Την ακολούθησε η συμπατριώτισσά της και συνονόματή της Ντάρια Ταταρίνοβα με 55.12 και στην 3η θέση τερμάτισε η βρετανίδα Έβελιν Ντέιβις με 55.25.

Γιόσιφ Μιλαντίνοφ

Στα 50 Πεταλούδα η επικράτηση του Βούλγαρου Γιόσιφ Μιλαντίνοφ με 23.59 ήταν καταλυτική. Δεύτερος ο Γερμανός Τόμπιας Σούλραθ με 23.72 και τρίτος ο Τσέχος Ντανιέλ Γκράσικ με 23.79. Και οι τρεις είχαν τον ίδιο ακριβώς χρόνο αντίδρασης 0.65, που δεν είναι και ο πιο γρήγορος.

Μπενεντέτα Πιλάτο

Μπορεί η νεαρή Ιταλίδα Ντίβα του προσθίου να μην κολύμπησε αυτή τη φορά κάτω από 30’’, αλλά αυτό δεν την εμπόδισε να κερδίσει το χρυσό μετάλλιο με 30.13. Ο λόγος για την Μπενεντέτα Πιλάτο που κατέχει το παγκόσμιο ρεκόρ με 29.30 και το ρεκόρ αγώνων από χθες με 29.75. Ασημένιο μετάλλιο για τη Ρωσίδα Ελένα Μπογκομόλοβα με επίδοση 30.68 και χάλκινο για την Εσθονή Ενέλι Τζεφίμοβα με 30.91.

Κι ερχόμαστε στο αγώνισμα που κυριάρχησε η Μερβέ Τουνσέλ από την Τουρκία, η οποία όχι μόνο τερμάτισε πρώτη και με διαφορά, αλλά σάρωσε  έστω για 0.10 και το Ευρωπαϊκό ρεκόρ του αγωνίσματος στις Νεάνιδες με 8:21.91. Την ακολούθησε η συμπατριώτισσά της Μπερίλ Μποεσεκλέρ με 8:33.52. Στην 3η θέση η Ιταλίδα Τζούλια Βετράνο με χρόνο 8:35.84.

Απονομή 4Χ100 Ελεύθερο Mixed

Στο Ομαδικό της ημέρας, 4Χ100 Ελεύθερο Mixed επικράτησαν εύκολα οι Ρώσοι με 3:29.71 και ακολούθησαν οι Ιταλοί με 3:31.70 και οι Ούγγροι με 3:31.85, αφήνοντας στην 4η θέση τους Βρετανούς με 3:32.13.

Το επάγγελμα του προπονητή δεν είναι αποκλειστικά ανδρική υπόθεση στην Ευρώπη…

Στιγμιότυπα από απόγευμα της 2ης μέρας στη Ρώμη.