Ολοκληρώθηκε χθες το Βουλγαρικό Πρωτάθλημα κολύμβησης στο οποίο είχαν «μεταναστεύει» αρκετοί/ες κολυμβητές/τριες από Ελλάδα και Κύπρο, αναζητώντας αγωνιστική δραστηριότητα, η οποία αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της κολυμβητικής προετοιμασίας.

Στο βάθρο των νικητών ανέβηκαν οι:

Πρώτη θέση: Μάρθα Μάτσα, Μιχάλης Διασίτης, Κώστας Μερετσόλιας,  Γιώργος Σπανουδάκης, Γώργος Φυκατάς, Ζαχαρούλα Καλογέρη και Στεφανία Χαχολιάδη

Δεύτερη θέση: Νικόλας Αντωνίου, Μαρίλεια Δρασίδου και Σοφία Δεστέ,

Τρίτη θέση: Κωνσταντίνος Στάμου


Αναλυτικά τα αποτελέσματα των Ελλήνων και Κυπρίων κολυμβητών/τριών


50 Ελεύθερο:

2. Νικόλας Αντωνίου 2004 ΝΟ Λεμεσσού 23.29

11. Ευάγγελος Δανιήλ 2004 ΠΑΟΚ 24.55

12. Μάρκος Ιακωβίδης 2000 ΝΟ Λευκωσίας και Μιχαήλ Γιαννακάκης 2004 NO Αλεξανδρούπολης 25.00


1. Μάρθα Μάτσα 1987 ΟΣΦΠ 26.27

2. Μαρίλεια Δρασίδου 1995 ΑΟΠ Φαλήρου 26.48

5. Στεφανία Χαχολιάδη 1997 ΑΠΟΕΛ 26.85

6. Χρυσούλα Καραμάνου 1998 ΑΠΟΕΛ 27.18


1500 Ελεύθερο:

1. Μιχάλης Διασίτης 2002 ΑΟΠ Φαλήρου 15:51.40

  • 100m: 1:01.83
  • 200m: 2:05.77 1:03.94
  • 300m: 3:09.97 1:04.20
  • 400m: 4:13.88 1:03.91
  • 500m: 5:17.92 1:04.04
  • 600m: 6:21.90 1:03.98
  • 700m: 7:25.81 1:03.91
  • 800m: 8:29.51 1:03.70
  • 900m: 9:33.12 1:03.61
  • 1000m: 10:36.74 1:03.62
  • 1100m: 11:40.28 1:03.54
  • 1200m: 12:43.92 1:03.64
  • 1300m: 13:47.59 1:03.67
  • 1400m: 14:50.67 1:03.08
  • 1500m: 15:51.40 1:00.73

100 Πρόσθιο:

1. Κώστας Μερετσόλιας 1998 ΑΟΠ Φαλήρου 1:01.97 (29.19 32.78)

4. Αρκάδιος Γεώργιος Ασπουγαλής 2001 Ηρακλής Θεσσαλονίκης 1:03.33 (29.32 34.01)

6. Δημήτριος Μάριος Αλεξόπουλος 2004 ΠΑΟΚ 1:05.98 (30.74 35.24)


2. Σοφία Δεστέ 2004 ΝΟ Παλαίμων 1:13.75 (34.41 39.34)

5. Στεφανί Νικολάου 2003 ΑΠΟΕΛ 1:17.05 (36.18 40.87)


50 Ύπτιο:

1. Γιώργος Σπανουδάκης 1994 ΑΟΠ Φαλήρου 25.68

4. Τάσος Κούγκουλος 2003 NO Αλεξανδρούπολης 26.56

5. Φίλιππος Ιακωβίδης 1998 ΝΟ Λευκωσίας  26.57

10. Δημήτριος Γκέλης 2004 ΝΟ Παλαίμων 28.28

15. Αδαμαντία Γκέλη 2006 ΝΟ Παλαίμων 33.49

200 Ελεύθερο:

1. Γιώργος Φυκατάς 2004 ΠΑΟΚ 1:52.88 (26.37 28.31 29.19 29.01)

5. Νίκος Ντάνος 2000 ΑΟΠ Φαλήρου 1:57.07 (26.05 28.29 30.94 31.79)

6. Δημήτρης Βαρσαμίδης 2003 NO Αλεξανδρούπολης 1:57.80 (26.54 29.56 30.60 31.10)

7. Γιάννης Σκαρής 2006 ΟΘΑΚ 2:01.94 (27.82 30.43 31.82 31.87)

8. Νικόλας Αντωνίου 2004 ΝΟ Λεμεσού  2:27.32  

9. Σπύρος Ανδρεάδης 2002 ΠΑΟΚ 1:58.75 (27.21 30.21 30.88 30.45)


1. Ζαχαρούλα Καλογέρη 2002 ΑΟΠ Φαλήρου 2:05.09 (29.18 31.33 32.06 32.52)

7. Χρυσούλα Καραμάνου 1998 ΑΠΟΕΛ 2:09.48 (29.53 32.33 33.15 34.47)

15. Αδαμαντία Γκέλη 2006 ΝΟ Παλαίμων33.49


50 Πεταλούδα:

3. Κωνσταντίνος Στάμου 2003 ΑΣΚ Ντερί 25.20


1. Στεφανία Χαχολιάδη 1997 ΑΠΟΕΛ 27.94