Συνεχίστηκε σήμερα το Βουλγαρικό OPEN κολύμβησης σε επίπεδο σωματείων. Από ελληνικής πλευράς στους απογευματινούς τελικούς μετάλλια κέρδισαν οι ακόλουθοι/ες:

  • Χρυσά:  Γιώργος Σπανουδάκης
  • Ασημένια: Σοφία Δεστέ
  • Χάλκινα: Γεώργιος Φυκατάς, Μιχάλης Διασίτης, Νίκος Ντάνος και Δημήτρης Αλεξόπουλος

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των Ελλήνων:

200 Ύπτιο:

3. Γεώργιος Φυκατάς 2004 ΠΑΟΚ 2:09.26 [29.64 – 32.70 – 33.57 – 33.35]

13. Δημήτρης Γκέλης 2004 ΝΟ Παλαίμων 2:19.34 [31.68 – 35.18 – 36.41 – 36.07]

400 Ελεύθερο:

3. Μιχάλης Διασίτης 2002 ΑΟΠ Φαλήρου 4:07.20
  • 100: 58.87 / 30.67
  • 200: 2:01.59 / 31.45
  • 300: 3:04.97 / 31.64
  • 400: 4:07.20 / 30.95

4. Σπύρος Ανδρεάδης 2002 ΠΑΟΚ 4:07.93

  • 100: 59.09 / 30.92
  • 200: 2:01.77 / 31.78
  • 300: 3:05.29 / 31.89
  • 400: 4:07.93 / 31.45

5. Γιάννης Σκαρής 2006 ΟΘΑΚ 4:13.66

  • 100: 1:00.50 / 31.31
  • 200: 2:04.81 / 32.13
  • 300: 3:09.01 / 32.03
  • 400: 4:13.66 / 32.28

100 Πεταλούδα:

3. Νίκος Ντάνος 2000 ΑΟΠ Φαλήρου 55.11 [25.72 – 29.39]

4. Τάσος Κούγκουλος 2003 NO Αλεξανδρούπολης 55.88 [25.79 – 30.09]

5. Κωνσταντίνος Στάμου 2003 ΑΣΚ Ντερί 56.16 [26.30 – 29.86]

8. Δημήτρης Βαρσαμίδης 2003 NO Αλεξανδρούπολης 57.40 26.78 30.62

200 Πρόσθιο:

Σοφία Δεστέ
2. Σοφία Δεστέ 2004 ΝΟ Παλαίμων 2:40.72 [35.19 – 40.84 – 42.39 – 42.30]

3. Δημήτρης Αλεξόπουλος 2004 ΠΑΟΚ 2:26.29 [33.41 – 36.62 – 38.02 – 38.24]

8. Κωνσταντίνος Μερετσόλιας 1998 ΑΟΠ Φαλήρου 2:33.71 (Είναι προφανές ότι δεν έτρεξε για να δώσει όλες του τις δυνάμεις στο 100άρι ατομικής χρονομέτρησης που ακολούθησε)

10. Φώτιος Εμμανουηλίδης 2006 ΑΚΟ Δελφίνια Μεταμόρφωσης 2:32.48 [34.81 – 38.43 – 39.33 – 39.91]

14. Λάμπρος Παπαθωμάς  2004 ΑΟΠ Φαλήρου 2:37.17 [35.39 – 40.33 – 40.61 – 40.84]

200 Μικτή:

1. Γιώργος Σπανουδάκης 1994 ΑΟΠ Φαλήρου 2:02.05 [25.69 – 31.30 – 35.47 – 29.59]

4. Χρήστος Μουζάς 1995 Άρης Θεσσαλονίκης 2:09.24 [27.69 – 33.55 – 36.72 – 31.28]

100 Πρόσθιο (Ατομική Χρονομέτρηση): Κωνσταντίνος Μερετσόλιας 1998 ΑΟΠ Φαλήρου 1:01.36 [28.63 – 32.73]