Ένα πρώτο τεστ μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα αγωνιστικής απραξίας ήταν η πρώτη μέρα του Βουλγαρικού OPEN Πρωταθλήματος που διεξάγεται από σήμερα μέχρι και την Κυριακή στη Σόφια.

Χρυσά μετάλλια κέρδισαν οι: Μάρθα Μάτσα στα 100 Ελεύθερο με 56.93, η Μαρίλεια Δρασίδου στα 50μ. Πρόσθιο με 31.58 και ο Νίκος Ντάνος στα 200 Πεταλούδα με 2:02.66.
Ασημένια μετάλλια κέρδισαν οι: Μιχάλης Διασίτης στα 800 Ελεύθερο με 8:22.32, Χρήστος Μουζάς στα 400 Μικτή με 4:40.00, ο Κωνσταντίνος Μερετσόλιας στα 50 πρόσθιο με 28.07 και ο Φίλιππος Ιακωβίδης στα 100 Ύπτιο με 58.37.
Χάλκινα μετάλλια είχαμε από τους/τις: Σπύρο Ανδρεάδη στα 800 Ελεύθερο με 8:38.39, Νικόλα Αντωνίου στα 100 Ελεύθερο με 50.94, Σοφία Δεστέ στα 50 Πρόσθιο με 32.99.

Αναλυτικά τα σημερινά αποτελέσματα των Ελλήνων και Κυπρίων κολυμβητών-τριών:

800 Ελεύθερο

  1. Μιχάλης Διασίτης 2002 ΑΟΠ Φαλήρου 8:22.32
  • 100: 1:00.98 1:00.98
  • 200: 2:04.28 1:03.30
  • 300: 3:07.45 1:03.17
  • 400: 4:10.90 1:03.45
  • 500: 5:14.29 1:03.39
  • 600: 6:17.95 1:03.66
  • 700: 7:20.80 1:02.85
  • 800: 8:22.32 1:01.52
  1. Σπύρος Ανδρεάδης ΠΑΟΚ 2002 ΠΑΟΚ 8:38.39
  • 100: 1:00.88 / 1:00.88
  • 200: 2:05.22 / 1:04.34
  • 300: 3:10.33 / 1:05.11
  • 400: 4:16.63 / 1:06.30
  • 500: 5:21.34 / 1:04.71
  • 600: 6:27.36 / 1:06.02
  • 700: 7:33.38 / 1:06.02
  • 800: 8:38.39 / 1:05.01

400 Μικτή

  1. Χρήστος Μουζάς 1995 Άρης Θεσσαλονίκης 4:40.00
  • 100: 1:01.98 / 32.97
  • 200: 2:14.81 / 36.44
  • 300: 3:32.46 / 39.36
  • 400: 4:40.00 / 33.27

100 Ελεύθερο

  1. Νικόλας Αντωνίου 2004 ΝΟ Λεμεσού 50.94 / [24.26 – 26.68] (κεντρική φωτο)
  2. Γεώργιος Φυκατάς 2004 ΠΑΟΚ 52.73 / [25.80 – 26.93]
  3. Τάσος Κούγκουλος 2003 NO Αλεξανδρούπολης 53.23 / [25.51 – 27.72]
  4. Δημήτρης Βαρσαμίδης 2003 NO Αλεξανδρούπολης 53.28 / [25.96 – 27.32]
  5. Ευάγγελος Δανιήλ 2004 ΠΑΟΚ 54.27 / [25.82 – 28.45]
Μάρθα Μάτσα
  1. Μάρθα Μάτσα 1987 ΟΣΦΠ 56.93 [26.94 – 29.99]
  2. Ζαχαρούλα Καλογέρη 2002 ΑΟΠ Φαλήρου 58.06 [28.01 – 30.05]
  3. Χρυσούλα Καραμάνου 1998 ΑΠΟΕΛ 58.09 / [27.98 – 30.11]

50 Πρόσθιο

  1. Κωνσταντίνος Μερετσόλιας 1998 ΑΟΠ Φαλήρου 28.07
  2. Αρκάδιος Γεώργιος Ασπούγαλης 2001 ΓΣ Ηρακλής Θεσσαλονίκης 28.34
  3. Μάρκος Ιακωβίδης 2000 ΝΟ Λευκωσίας 29.18
  4. Δημήτριος Μάριος Αλεξόπουλος 2004 ΠΑΟΚ 30.29
Κώστας Μερετσόλιας
  1. Μαρίλεια Δρασίδου 1995 ΑΟΠ Φαλήρου 31.58
  2. Σοφία Δεστέ 2004 ΝΟ Παλαίμων 32.99
  3. Στεφανία Νικολάου 2003 ΑΠΟΕΛ 33.71

200 Πεταλούδα

  1. Νικόλαος Ντάνος 2000 ΑΟΠ Φαλήρου 2:02.66 [26.71 – 30.62 – 31.92 – 33.41]

100 Ύπτιο

  1. Φίλιππος Ιακωβίδης 1998 ΝΟ Λευκωσίας 58.37 [27.76 – 30.61]
  2. Δημήτρης Γκέλλης 2004 ΝΟ Παλαίμων 1:02.41 [29.93 – 32.48]