Ας ξεκινήσουμε κάπως ανάποδα σήμερα με το τελευταίο αγώνισμα και  από μία πρώτη θέση σε έναν μικρό τελικό… Ο Απόστολος Χρήστου έχοντας προκριθεί μόλις 16ος (49.98), στα 100 ελεύθερο ήρθε πρώτος στον Β Τελικό με την καταπληκτική επίδοση 48.89. Μια επίδοση που θα του χάριζε το χάλκινο μετάλλιο ελάχιστα πίσω από τα παραδοσιακά «τέρατα» της γαλλικής κολύμβησης στις ταχύτητες, Clément MIGNON (48.78) και Maxime GROUSSET (48.85). Στο ίδιο αγώνισμα συμμετείχαν ακόμα δύο Έλληνες. Ο Γιάννης Γεωργαράκης 31ος με 50.92 και ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης 34ος με 50.99.

Μπορεί όμως ό Απόστολος να έχασε στα …χαρτιά το μετάλλιο στο ελεύθερο, αλλά το κέρδισε και μάλιστα ασημένιο στα 50 ύπτιο με επίδοση 25.21. Στον ίδιο Α Τελικό κολύμπησε και ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης, ο οποίος τερμάτισε 7ος με χρόνο 25.68. Οι πρωινοί τους χρόνοι 25.69 6ος και 25.66 4ος αντίστοιχα.
Παναγιώτης Βελέντζας – Απόστολος Χρήστου
Ο προπονητής του Απόστολου, Παναγιώτης Βελέντζας σε ανάρτηση στον προσωπικό του λογαριασμό δήλωσε:

Οι πολύ καλές εμφανίσεις του Απόστολου στο διεθνές Μeeting Golden Tour Camille Mouffat στη Μασσαλία, έκλεισαν με ένα μεγάλο ατομικό ρεκόρ στα 100 ελεύθερο με 48:89. Συνεχιζουμε γιατί τα καλύτερα έρχονται!

Ένα ακόμα μετάλλιο, χάλκινο αυτή τη φορά από τη μικρότερη της ελληνικής αποστολής στα 100 πεταλούδα. Είναι η Γεωργία Δαμασιώτη που τερμάτισε 3η με επίδοση 1:00.48. Η Γεωργία (φωτο με τον πατέρα της και προπονητή της, Γιώργο Δαμασιώτη) είχε προκριθεί στον Α Τελικό 4η με επίδοση 01:00.65.

Στέφανος Δημητριάδης
Στα 200 πεταλούδα ανδρών ο Στέφανος Δημητριάδης τερμάτισε 6ος με επίδοση 2:00.53, ενώ ο Απόστολος Παπαστάμος ήταν ο νικητής του Β Τελικού με χρόνο 2:01.30. Οι πρωινοί χρόνοι των Ελλήνων 2:00.99 (5ος)  και 2:02.97 (11ος) αντίστοιχα.

Στους Β τελικούς από ελληνικής είχαμε ακόμα:

100 πρόσθιο ανδρών:

4ος Σάββας Θώμογλου 1:02.72 (πρωί: 13ος 1:03.91)

400 ελεύθερο ανδρών:

6ος Άλκης Κυνηγάκης 3:57.87 (πρωί: 17ος 3:57.59) και

8ος Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης 4:01.82 (πρωί: 10ος 3:56.49)

Τέλος η Νικόλ Παυλοπούλου συμμετείχε μόνο στον προκριματικό των 100 πρόσθιο γυναικών και πέτυχε επίδοση 1:12.80.

Η «Γαλλική» προσέγγιση του Meeting…

Η πρώτη φάση της πρόκρισης για τους Γάλλους ολοκληρώθηκε σήμερα το βράδυ στην …ελληνικής καταγωγής Μασσαλία.

Ήταν το στάδιο των λεγόμενων σκληρών κριτηρίων πρόκρισης, τα οποία φυσιολογικά δείχνουν σε αυτούς που τα κατάφεραν ελπίδες τελικού πριν μιλήσουμε για κάτι περισσότερο…

Η νέα τεχνική ηγεσία όμως που ίσως μπορούμε να πούμε κάνει περισσότερη πολιτική παρά υψηλό αθλητισμό έβαλε και μια άλλη ευκαιρία. Είναι το Πρωτάθλημα 15-20 Ιουνίου στην Σαρτ, αυτή τη φορά με βάση πρόκρισης το όρια Α FINA, τα οποία όμως δεν εξασφαλίσουν τελικούς.

Υπάρχει μια διαφορά ανάμεσα στον Πρωταθλητή και στους συμμετέχοντες όπως έλεγε ο Γάλλος Πιερ ντε Κουμπερτέν.

«Με το να διευκολύνεις δεν πρωταγωνιστείς…»

Για να είμαστε όμως αληθείς θα επιφυλαχθούμε για μια πιο καλή ανάλυση μετά από το Τόκιο, όταν θα έχουμε δει ποια πλευρά έχει άδικο και ποια δίκιο.