Του ΦΩΝΤΑ ΧΗΤΑ

Τα Αθλήματα της ΚΟΕ (από το 1999 και ως ΕΚΟΦ από το 1927), είχαν την πρώτη τους συμμετοχή (Κολύμβηση) σε διεθνή διοργάνωση το 1896 με την διεξαγωγή των 1ων Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας. Αργότερα (1920) η Υδατοσφαίριση Ανδρών μετείχε κι εκείνη με τη σειρά της σε Ολυμπιακούς Αγώνες, ενώ το 1928 αρχίζουν και τα Πανελλήνια πρωταθλήματα Κολύμβησης και Υδατοσφαίρισης (σε επίπεδο Ανδρών).

Η 1η συμμετοχή των Αθλημάτων της ΚΟΕ, σε Ολυμπιακούς Αγώνες, σημειώθηκε:

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: 1896 Αθήνα, (1936 Βερολίνο, ως ΕΚΟΦ)

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΑΝΔΡΩΝ: 1920 Αμβέρσα (1948 Λονδίνο, ως ΕΚΟΦ)

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ: 1992 (Βαρκελώνη)

ΣΥΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ: 1992 (Βαρκελώνη)

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: 2004 (Αθήνα)

OPEN WATER: 2008 (Πεκίνο)

Αντίστοιχα σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα Ανδρών & Γυναικών:

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: 1973 (Βελιγράδι)

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΑΝΔΡΩΝ: 1973 (Βελιγράδι)

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: 1998 (Περθ)

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ: 1998 (Περθ)

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ: 1998 (Περθ)

OPEN WATER: 2001 (Φουκουόκα)

ΤΕΧΝΙΚΗ: 2011 (Χοντμεζοβασάρελι)

Σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα Ανδρών & Γυναικών:

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: 1958 (Βουδαπέστη)

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΑΝΔΡΩΝ: 1970 (Βαρκελώνη)

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: 1989 (Βόννη)

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ: 1985 (Σόφια)

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ: 1991 (Αθήνα)

OPEN WATER: 2006 (Βουδαπέστη)

ΤΕΧΝΙΚΗ: 2010 (Καζάν)

Ως το 1988, τα Αθλήματα της Ομοσπονδίας ήταν τρία (3):
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Άνδρες)
ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

Τη χρονιά εκείνη, εντάχθηκε η γυναικεία Υδατοσφαίριση και ακολούθησαν η Συγχρονισμένη (νυν Καλλιτεχνική) κολύμβηση, το Open Water και η Τεχνική κολύμβηση, ως εξής:

1988: ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Γυναικών
1990: ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ κολύμβηση
2001: OPEN WATER
2010: ΤΕΧΝΙΚΗ κολύμβηση

Έτσι πλέον, η ΚΟΕ, διαθέτει στις τάξεις της έξι (6) συνολικά Αθλήματα, από τα οποία τα πέντε (5) είναι στο Ολυμπιακό πρόγραμμα Αγώνων.

Στη διαδρομή τους, από τη χρονιά ίδρυσης (1927) της ΕΚΟΦ (νυν ΚΟΕ) έως και το 2019, «μετρούν» 515 συνολικά Μετάλλια (117 Χρυσά, 162 Αργυρά, 236 Χάλκινα), από τα οποία τα 500, στο διάστημα 1985-2019!

Συνοπτικά για κάθε Άθλημα, η 1η του συμμετοχή σε κορυφαίες διεθνείς διοργανώσεις και το 1ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα του, καταγράφονται ως εξής:

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

1896*: Ολυμπιακοί Αγώνες (Αθήνα)

*1936 (ΕΚΟΦ): Βερολίνο

1928: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών

1951: Μεσογειακοί Αγώνες (Αλεξάνδρεια)

1958: Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών (Βουδαπέστη)

1969: Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων (Βιέννη)

1973: Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών (Βελιγράδι)

1984: Ευρωπαϊκό Κύπελλο (Μπέργκεν)

1993: Παγκόσμιο Πρωτάθλημα μικρής πισίνας (25μ.) – (Πάλμα ντε Μαγιόρκα)

1996: Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μικρής πισίνας (25μ.) – (Ροστόκ)

2006: Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων (Ρίο ντε Τζανέιρο)

2010: Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων (Σιγκαπούρη)

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

1920*: Ολυμπιακοί Αγώνες (Αμβέρσα)

*1948 (ΕΚΟΦ): Λονδίνο

1928: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών

1951: Μεσογειακοί Αγώνες (Αλεξάνδρεια)

1953: Κύπελλο Ελλάδας Ανδρών

1970: Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών (Βαρκελώνη)

1970: Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων ανδρών (Βαλέτα)

1973: Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών (Βελιγράδι)

1983: Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων (Κωνσταντινούπολη)

1985: Παγκόσμιο Κύπελλο Ανδρών (Ντούισμπουργκ)

1988: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Γυναικών

1989: Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών (Βόννη)

1993: Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων ανδρών (Κάιρο)

1994: Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων γυναικών (Πάπενταλ)

1995: Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων γυναικών (Κεμπέκ)

1997: Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών (Νανσί)

1998: Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Γυναικών (Περθ)

2001: Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νεανίδων (Μάντσεστερ)

2002: World League Ανδρών (Πάτρα)

2004: World League Γυναικών (Λογκ Μπιτς)

2004: Ολυμπιακοί Αγώνες (Αθήνα)

2012: Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων & Νεανίδων (Περθ)

2018: Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ανδρών (Ριέκα)

2018: Ευρωπαϊκό Κύπελλο Γυναικών (Ποντεβέρντε)

2018: Μεσογειακοί Αγώνες (Ταραγόνα)

2018: Κύπελλο Ελλάδας Γυναικών

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

1929: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών

1971: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Γυναικών

1983: Μεσογειακούς Αγώνες (Καζαμπλάνκα)

1984: Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων (Λουξεμβούργο)

1985: Καταδύσεις σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών (Σόφια)

1987: Καταδύσεις σε Ευρωπαϊκό Κύπελλο (Σόφια)

1992: Ολυμπιακοί Αγώνες (Βαρκελώνη)

1993: Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων (Λονδίνο)

1995: Παγκόσμιο Κύπελλο (Ατλάντα)

1998: Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών (Περθ)

2018: Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων (Μπουένος Άιρες)

ΣΥΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ

1990: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Γυναικών

1991: Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών (Αθήνα)

1992: Ολυμπιακούς Αγώνες (Βαρκελώνη)

1992: Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νεανίδων (Ούλου)

1995: Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νεανίδων (Βόννη)

1997: Παγκόσμιο Κύπελλο (Καντώνα)

1998: Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Γυναικών (Περθ)

2001: Ευρωπαϊκό Κύπελλο (Μπάρι)

OPEN WATER

2001: Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών (Φουκουόκα)

2002: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών

2006: Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών (Βουδαπέστη)

2007: Παγκόσμιο Κύπελλο

2008: Ολυμπιακοί Αγώνες (Πεκίνο)

2008: Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων (Σετέ)

2014: Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων (Μπάλατον)

2015: Παράκτιοι Μεσογειακοί Αγώνες (Πεσκάρα)

ΤΕΧΝΙΚΗ

2010: Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών (Καζάν)

2010: Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων (Μαγιόρκα)

2010: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών

2011: Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών (Χοντμεζοβασάρελι)

2011: Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων (Μίσκολτς)

2015: Παγκόσμιο Κύπελλο (Έγκερ)

2015: Παράκτιοι Μεσογειακούς Αγώνες (Πεσκάρα)

 

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ